Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

JEZY
Plavební stupeň Děčín Příběh Labe Lži a demagogie o jezech Osoby a obsazení Koupání v Labi Média o jezech
Ještě před výběrem trasy D8 provedlo ŘSD v Českém středohoří (z našich daní) geologický průzkum. Po zahájení výstavby pak byli státní zaměstnanci z ŘSD údajně překvapeni
1. "objevem" uhlí pod trasou,
2. sesuvem nad Prackovicemi,
3. ujížděním tělesa dálnice.
V roce 2005 řada politiků (Kubera, Doubrava, Foldyna atd.) urputně brojila proti vedení D8 tunelem prý proto, že by se nestihl termín dokončení v r. 2008.

Byla trasa D8 zvolena přes sesuvné území a ložisko uhlí záměrně, aby stavební lobby mohla "nasávat" miliardy ze státního rozpočtu?


spíše ano


65
spíše ne


8


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Divoká řeka místo jezů!

E-SHOP
Podpořte nákupem


PŘÍBĚH PŘEDKA. Pouť k úsvitu života (Richard Dawkins) POSLEDNÍ 3 KS
555,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Známe příjmy ředitele ŘVC a jeho zástupce. Za co si je platíme?
Lídři trousili moudra o splavňování splavněného Labe
Dokumentace EIA Plavebního stupně Děčín potřetí vrácena
Příprava VD Přelouč se vrací o 20 let zpátky
Chcete dostávat 10 let 10 miliónů denně? Prosaďte jezy na Labi
Proč rezignoval posudkář Bajer?
Bobři útočí :o)
Vodní doprava na Labi - konference ŘVC
Rejdaři na Labi nezvládli uspokojit poptávku!
Poslanci diskutují o jezech na Labi
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


JEZY > Osoby a obsazení > Šefara skončí (iDnes)
26.4.2011

První čistka nového ministra dopravy: kvůli mostu padne šéf vodních cestŠéf státní organizace Ředitelství vodních cest (ŘVC) Miroslav Šefara končí. Z funkce ho plánuje odvolat nový ministr dopravy Radek Šmerda.


Foto: Miroslav Šefara (zdroj: ČSSD)

Důvodem jsou některé sporné zakázky, které v minulosti ředitelství zadalo a kvůli nimž hrozí Česku problémy s dalším čerpáním peněz na dopravní stavby. Informaci MF DNES potvrdily dva důvěryhodné zdroje z ministerstva dopravy.

"Odvolání je připravené, čeká se jen na jeho návrat z dovolené," uvedl zdroj. Šefara byl jediným z trojice šéfů Ředitelství silnic a dálnic, Správy železniční dopravní cesty a ŘVC, kteří přežili příchod Víta Bárty na ministerstvo. Těžil mimo jiné z toho, že na relativně malou organizaci není tolik vidět a ministr řešil intenzivněji problémy u výrazně větších organizací.

MF DNES už v minulosti upozornila na některé sporné zakázky ŘVC, do kterých se hlásilo málo firem a současně nebylo jasné, jaký mají smysl.

Šefarovi zřejmě zlomila vaz největší zakázka v historii ŘVC na zvednutí železničního mostu přes Labe za 1,2 miliardy korun. Most má i zařízení, které má umožnit v budoucnu jeho další zvedání pro případ proplouvání větších lodí. Tu začal zkoumat už i Evropský účetní dvůr.
Kritéria pro výběr firmy byla nastavena tak, že o lukrativní zakázku "bojovalo" nakonec jen jediné sdružení firem Viamont DSP, Eurovia a EDS Holding.

Posledně zmiňovaná firma přitom vznikla jen pár měsíců před touto soutěží. Zakázka byla zadána v době ministrování Aleše Řebíčka. Kromě vysokých nákladů čelila stavba i kritice, zda je nutné zvedat v Kolíně most pro průjezdy vyšších lodí, když není Labe ani celoročně splavné.

Kontrolu na ŘVC provádělo i ministerstvo dopravy a našlo rovněž u zakázky řadu nedostatků. Není to přitom jen tento případ:
antimonopolní úřad nedávno zakázal ŘVC uzavírat soutěž na projekční firmy, dokud celý tendr neprošetří.

Problémy v zakázkách financovaných z evropských peněz mohou mít zásadní dopad i na další financování českých dopravních staveb. Hrozí, že by Brusel některé stavby úplně přestal financovat, případně by Česko muselo některé dotace vracet.

26. dubna 2011, iDnes, Jan Sůra (MF DNES)


Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2018 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign