Zaslání na email

Od:
Komu:
Vzkaz:

Kubata: Ústí už není šedé, ale zelené

 
Primátor města Jan Kubata považuje naše město za zelené a měnící se k lepšímu. Alespoň to tak napsal ve své reakci na Otázku pro zastupitele za Stranu Zelených Karla Nepraše z rubriky Ústeckého deníku Seriál na celý týden.

V ní Nepraš vyjádřil své obavy nad tím, že by Ústí mohlo zůstat šedým a hlučným průmyslovým městem, zacpaným auty, bez pěších zón a zastavěné velkými stavbami bez předchozí ucelené architektonické koncepce.

Primátor Kubata však jeho kritiku zcela odmítá. „Stačí se podívat na letecký snímek Ústí nad Labem, abychom označili tvrzení zastupitele centrálního obvodu Karla Nepraše o městě jako šedivé skvrně za nepravdivé,“ píše. „Krajské město a nejen jeho okolí, je zelenější, než si dokáže většina lidí představit.“

Nepraš však říká, že nepřijímání kritiky ve vztahu k životnímu prostředí zde už bylo a že šedost myslel obrazně. „Je to mylný výklad, nešlo mi o zeleň jako takovou. Jde mi třeba o vpouštění individuální dopravy do centra, znečištění ovzduší prachovými částicemi a podobně.“

Kubata dále vyjádřil svou rozmrzelost nad tím, že Nepraš podává prostřednictvím médií údajně nepravdivý obraz o našem městě. „Činí tak v době, kdy se snažíme, aby bylo Ústí nad Labem v očích zahraničních turistů i přespolních konečně považováno za dobrou adresu s přívětivým prostředím k životu.

Jen tudy vede cesta k budoucí prosperitě našeho regionu.“ Kubata si zároveň stěžuje na Neprašovo tvrzení o podpoře ekologicky náročných průmyslových provozů ve městě. „Pokud jde o vztah radnice k novým investicím ve Spolchemii, musím toho tvrzení důrazně odmítnout. Tlak města vůči vedení podniku na zlepšení bezpečnosti a ekologizaci provozů byl v posledních čtyřech letech extrémní. Nové provozy, které Spolek postavil, splňují ve všech ohledech nejmodernější kritéria,“ tvrdí Kubata.

Podle Nepraše ale město skutečně nepodniká dostatečně výrazné kroky k omezení náročných provozů. „I když provozy budou na vysokém technologickém standardu, přesto budou znečisťovat okolí. Většinou se každý takový záměr odůvodňuje tvrzením, že dílčí vliv na životní prostředí nebude významný. Přitom ale zcela pomíjí, že když to nahromadí, už to bude velmi významné.“

Kubata závěrem své reakce Nepraše kritizuje za jeho údajnou neschopnost vidět změny k lepšímu v době, kdy město proinvestovalo miliardy korun do zlepšení vzhledu města a lidé říkají, že se konečně něco děje. „Pan Nepraš ale hovoří o tom, že Ústí promarňuje jednu ze svých největších šancí na zásadní proměnu k lepšímu. Je mi velice líto, že pan zastupitel není schopen vidět dobré věci. Velice mě však těší, že mnoho Ústečanů má jiný názor.“

Nepraš se ovšem brání tvrzením, že dobré věci vidí, například investice do zoo. „Pokud se ale mluví o miliardách, kolik z tohoto balíku peněz bylo skutečně investováno do životního prostředí? Návrh přestavby Mírového náměstí se zelení nepočítal, ta tam byla dodána až na přání občanů,“ řekl a dodal, že co do zeleně má město skutečně dost rezerv, hlavně ve svém jádru.

Změny ve městě ale prý nemají dlouhodobou koncepci i podle dalších zastupitelů. Komunistický zastupitel Jaroslav Kubín si myslí, že proto je potřeba vytvořit určitou komisi. „Všechny strany by se měly sejít a společně vytvořit skutečně dlouhodobou koncepci pro změny ve městě ve všech oblastech. Město jinak skutečně není nejzelenější.“

O pracovní skupině, navrhované Kubínem smýšlí příznivě i zastupitel za SZSP Tomáš Jelínek. „Pro životní prostředí toho v minulosti sice bylo uděláno hodně, ale je nutné koncepčně řešit i nové problémy, plynoucí třeba z nárůstu dopravy nebo cen energií. V Kubínem navrhované pracovní skupině by se měli sejít nejen zástupci politických stran, ale i ekologických organizací, třeba z Přátel přírody či Občanské ligy.“

Předseda Občanské ligy Jaromír Veselý je skeptický. „Určitě bychom se toho zúčastnili, ale po zkušenostech z minulosti si myslím, že výsledkem bude zase prázdný dokument. Hlavní koncepcí je územní plán, pokud nebudou plněny jeho cíle, nepomůže ani deset dalších koncepcí.“

Janni Vorlíček, Ústecký deník, 25.4.2007