Zaslání na email

Od:
Komu:
Vzkaz:

Za Ústím zmizí 40 hektarů krajiny


Volnou krajinu mezi Žďárkem, Žďárem, Malým Chvojnem a Knínicemi u Libouchce pokryje 12 obřích plechových hal na 22 hektarech. Ty budou obklopeny asfaltem na 11 hektarech. Rozhodl o tom stavební úřad v Libouchci.

Naplnil tím rozhodnutí zdejšího obecního zastupitelstva, jež v roce 1999 schválilo územní plán, jehož součástí jsou i velkoryse pojaté průmyslové zóny na zemědělské půdě. Nyní se chystá ještě několik dalších obdobných projektů, jako je CPI Park Žďárek.
Občané, jichž se záměry firmy CPI a jejích dceřiných společností bezprostředně týkají, jsou tím dost znechuceni. Vedení Libouchce k jejich nesouhlasu prý ale nepřihlíží.

„Jsem zásadně proti tomu, aby mi za barákem někdo postavil obří plechovou halu. A mimo zdůvodnění, že vytvoří 3,5 tisíce míst pro 180 nezaměstnaných Libouchce a že místo ošklivé louky tu bude hezká benzínka, jsem jiný důvod neslyšel. Jestli to tu opravdu postaví, prodám dům a odstěhuji se. Kdybych chtěl mít za domem výrobní halu, bydlel bych v centru Ústí nad Labem,“ rozčiloval se Daniel Kadlec z Libouchce, jemuž za domem vznikne CPI Land, projektově navazující na CPI Park Žďárek.

„Tři areály ve Žďárku mají sice zachovat asi 20 hektarů zeleně, ale mají být oploceny 4,8 kilometrovým plotem, čímž na ploše 40 hektarů vytvoří v podstatě mrtvé zóny,“ uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti Přátelé přírody Marian Páleník. Společnost se totiž angažuje v boji proti těmto projektům. Podle ní haly, každá velká jako několik fotbalových hřišť, budou drastickým zásahem do krajiny.

„Průmyslovou a obchodní zónu tu zastupitelé schválili už před lety. Po revoluci tu zanikla jakákoliv příležitost k pracovnímu uplatnění. Zmizely odtud všechny provozy. Zdejší lidé tak musejí dojíždět do Děčína nebo Ústí a Teplic za prací,“ komentoval to místní starosta Jiří Štěrba.
Podle něj proti stavbě průmyslových komplexů v obci většina místních obyvatel neprotestuje. „Lidé s tou výstavbou totiž počítají. Je to pro nás obrovská šance, jak místním lidem nabídnout zaměstnání. Křičí jen pár lidí, protože budou mít provozy nadohled od domů,“ zdůraznil Štěrba.

Josef Štolba z CPI projekt také hájil s tím, že při zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí vycházejí z územního plánu.
„Ten už roky říká, že tu bude obchodně průmyslová zóna, zaměřená na logistiku, skladování a lehkou výrobu, ve smyslu montážních a kompletačních prací.“

Janni Vorlíček, Ústecký deník, 22.7.2008