Zaslání na email

Od:
Komu:
Vzkaz:

Volby se blíží, ví starosta Libouchce

 
Libouchec - Volební období starosty Libouchce Jiřího Štěrby se blíží ke konci. Obec se už roky potýká s vysokým počtem kamionů, které jí denně projedou. Štěrba tvrdí, že obci pomůže dostavba dálničního přivaděče. Začátek výstavby je však stále v nedohlednu.


(Foto: Usti.NaseAdresa.cz)

NA: Snaží se obec nějakým způsobem snížit počet vozidel, která projíždí Libouchcem?
Zvýšená doprava v obci nás velice trápí. Zakázat nebo omezit průjezd kamionů na silnici I. třídy bohužel není možné. Jediná naděje, která se nám v dáli rýsuje, je výstavba dálničního přivaděče od Děčína k D8. Mohl by odvést dopravu mimo obec. Termín zahájení stavby je však v nedohlednu. Zatím se snažíme dostávat do obce co nejčastěji dopravní policii, která měří rychlost a kontroluje kamiony. Dále plánujeme výstavbu ostrůvků na přechodech pro chodce, což by mělo zvýšit bezpečnost chodců a zpomalit dopravu.

NA: Co říkáte na to, že se stále nedaří dokončit dálnici D8?
Zdržování dostavby dálnice je státní ostuda. Vláda, kdyby za něco stála, už měla dávno vydat zákon, který prosadí stavby ve státním zájmu a nepřipustí jakékoliv jejich narušování kdejakými pochybnými organizacemi.

NA: Jak se vy osobně díváte zpětně na výstavbu logistického centra u Žďárku?
Průmyslová zóna Žďárek, kterou měly tvořit skladové a výrobní haly a logistické centrum, měla vytvořit podle předpokladů 1 500 až 3 500 nových pracovních míst. Před Sametovou revolucí byly v Libouchci tyto podniky: státní statek, vepřín, velkokapacitní kravín, Koh-i-noor, ČSAD, Autoservis Škoda, Centrofloor, TST. Tady byla zaměstnána odhadem polovina obyvatel Libouchce, dokonce sem dojížděli lidé z Ústí a Děčína. Ani jeden z těchto podniků už neexistuje. V Libouchci a okolí není šance sehnat zaměstnání. Toto byl hlavní důvod, proč zastupitelé výstavbu průmyslové zóny podporovali. Samozřejmě každá akce má i své odpůrce, tady bylo proti přibližně 30 obyvatel, kteří bydlí v těsné blízkosti plánované stavby. Spojili se se sdružením Přátelé přírody, kteří tady „objevili“ zázračného „zlatého brouka“, díky němuž se jim podařilo celý záměr zmařit. Někde mají slepici, co snáší zlatá vejce, my máme zlatého brouka.

NA: Přemýšlel jste již o své kandidatuře v podzimních komunálních volbách?
Volby se blíží, mám rozpracovaných spoustu věcí. V komunálních volbách budu každopádně kandidovat, kdyby nevyšlo to starostování, tak alespoň jako zastupitel.

NA: Co byste chtěl ještě do voleb udělat?
Je toho mnoho, co je potřeba v obci udělat. Určitě bych chtěl stihnout ty ostrůvky na přechodech pro chodce. Měla by se opravit silnice a chodník na sídlišti. Máme podanou žádost o dotaci na dětské hřiště. 

Autor: Lucie Prosková, Usti.NaseAdresa.cz, 9.4.2010
Autor titulku: Přátelé přírody, o.p.s.


Z diskuse pod článkem:Čte se to hezky, jen kdyby to však byla pravda! Petici proti výstavbě průmyslové zóny u Žďárku podepsaly stovky obyvatel Libouchce. Metafora o zlatém brouku a slepici je sice moc pěkná, ale ze lži pravdu neudělá! Pracovní místa jsou snad jediný opodstatňující argument celé akce, ale obyvatelé Libouchce nepotřebují 3500 ani 1500 nových pracovních míst. Za cenu zničení posledních zbytků nenarušené krajiny našeho regionu určitě nestojí. Jistě by se v okolí Ústí nad Labem našlo mnoho vhodnějších lokalit pro takovouto činnost. Jen doufám, že se obyvatelé Libouchce v komunálních volbách odpovědně zváží, zda chtějí v budoucnu zastupitele, kteří nebudou prosazovat "jen jejich" zájmy!
Martin Laníček, Libouchec


Pokud chce někde vykonávat (placenou) funkci, neměl by si plést jablka s hruškami a také by neměl lhát (jako, když Rudé právo tiskne ;o).
Nejprve si řekněme odvrácenou část pravdy:
Zóny jsou krycí název pro plochu "hezky" vyasfaltovanou a vybetonovanou o velikosti cca 40 fotbalových hřišť tam, kde je nyní volná krajina a na ní 12 obřích plechových hal, z nichž každá je větší než celý Žďárek.
A především přestaňme lhát o 30 lidech! Proti zónám je v Libouchci minimálně tisíc místních občanů. Tedy o hodně více, než kolik jich volilo pana Štěrbu (a kolik si jich nyní asi rve vlasy).
Tok lží p. starosty ovšem nekončí. Žádného brouka jsme "neobjevili", nevím, kam na takové absurdní nesmysly pan Štěrba chodí. Možná mu je "šeptá" investor, za nějž bojuje jako lev, jakoby byl placen jím a nikoli občany Libouchce. (I když, kdoví, jak to je? Nám bylo nabízeno 200.000 kroun, když zastavíme kampaň, ve Velkém Chvojně dostali "dar" 20.000 korun, někteří odpůrco zón po jednání s investorem otočili o 180°...)
Střevlíka zlatitého je jistě třeba chránit, ale podle nás je tím posledním, co nám na celé věci vadí. Především jde o přeměnu volné krajiny v hektary plechu, betonu a asfaltu. Dále o až 3.000 průjezdů kamionů denně (!). Je v té souvislosti roztomilé, jak p. starostu údajně trápí průjezdy kamiónů skrz Libouchec. Udělal za dobu svého starostování proti tomu cokoli? Obávám, že neudělal nic. Investor logistického centra u Žďárku dále počítá s nepřetržitým provozem, tzn. 24 hodin denně, 7 dní v týdnů, 12 měsíců v roce sem budou zajíždět kamióny, bude se svítit, topit, pojedou větráky atd.
Člověk, kterého nechávají tyto skutečnosti klidným (protože on tam nebydlí), musí podle mne mít hodně pokřivený hodnotový žebříček.
Marian Páleník, Přátelé přírody, o.p.s.


CO SI MYSLÍME O ČLÁNKU ? 


Kdo je obeznámen se zákulisím médií, ví, že podobné (jakoby) rozhovory, které se snaží tvářit autenticky, ve skutečnosti vznikají na objednávku.

To starosta nebo primátor zavolá mediální agentuře a požádá jí o svou propagaci, která ovšem jako propagace nesmí vypadat. Naopak musí se tvářit jako regulérní článek. Objednatele navštíví člověk z agentury, vyfotografuje ho a společně vytvoří "rozhovor". Ten vznikne tak, že se pokládají výhradně otázky na smeč, de facto takové, jaké by objednávající položil sám sobě. Člověk z agentury pak objednateli jeho text "učeše", spolu vyberou fotku, na níž objednatel vypadá nejlépe atd.

Agentura pak objednatelem schválený (!) text a fotografii dodá do novin a nějak zařídí, aby zde rozhovor skutečně vyšel. Jak to dělá, to je jejím tajemstvím a know how; patrně na to má své fondy. Klíčové je, že čtenáři se nemá dozvědět, jak takové "rozhovory" ve skutečnosti vznikají. Celé se to musí tvářit jako opravdový rozhovor a nikde nesmí být zmínka či náznak, že ve skutečnosti jde o (nepřímo) placenou reklamu. Pod článkem je podepsán novinář, s nímž se agentura dohodla, že celou věc "pokryje". Co z toho dotyčný novinář má, lze jen domýšlet, minimálně ušetřenou práci. Nemusí nikam jezdit, nic psát a upravovat; jen se podepíše pod hotový text.

Agentura pak objednateli pošle fakturu, ten zaplatí. (Slušnější ze svého, ti méně z obecních peněz.)

Zda takto vznikl i tento rozhovor, pro to nemám důkazy. Jen mi přijde divné, že se Lucie Prosková, která je pod rozhovorem uvedena jako autorka, ptá tak krotce, že otázky nejsou na tělo, ale na smeč, že starostovi nijak ani náznakem neoponuje, že nedává žádný prostor opozici atd. Přijde mi to tak moc divné, že je mi to až velmi podezřelé.

Toho, kdo si myslí, že trpím vidinami, musím ujistit, že už jsem s jednou "mediální" agenturou jednal a obdržel jsem od ní nabídku. Popisuju přesně to, co mi bylo nabídnuto! (Když jsem zjistil, oč ve skutečnosti jde, na takovou spolupráci jsem nepřistoupil. Jen číslo na tuto agenturu jsem si z mobilu nesmazal, abych nezapomněl.) Kromě toho mám od některých (seriózních) novinářů informace o tom, jak jsou "bombradováni" podobnými zprávami mediálních agentur.

Pár příkladů:

1) Správa silnic chce pokácet tisíce stromů v alejích. Krátce před spuštěním akce i během ní jsou noviny zásobovány četnými zprávami o tragických haváriích, kde jde výlučně o náraz auta do stromu. Po té, co se s kácením alejí přestane, zprávy o srážkách aut se stromy (do té doby jedna denně) z médií zmizí. Jistěže dochází k tragickým nehodám, jistě ale ne jen nárazem do stromu. O těch ostatních se v té citlivé době kupodivu prakticky nic nedozvíte.

2) Vláda má jednat o stavbě jezů na Labi. Scénář stejný: Krátce před tím se v médiích začnou hojně objevovat články o tom, jak je v Labi málo vody, jak lodě stojí a pomohly by jim jezy, ale ty (jacísi zlí) ekologové "blokují". Případně se svět dozví, že se v Děčíně do roka a do dne začne stavět jedna loď týdně a nová čínská loděnice vytvoří 2.000 / 3.000 (nehodící se škrtněte) nových pracovních míst. Ledva vláda materiál o jezech projedná, nějaký čas se zas v médiích nad lodní dopravou zavře voda. Blíže o tom, jak to nakonec s (dě)čínskou loděnicí dopadlo ZDE.

3) Sněmovna má přijmout zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Dva měsíce před tím se skoro denně dočítáme, jak hned tu a hned tam propukají protesty proti větrným elektrárnám, které hned ruší televizní signál, hned rozhánějí mraky, jinde oslňují stroboskopickým efektem atd. Po přijetí zákona četnost těchto zpráv řádově poklesne. Nejde mi nyní o to, zda si to někteří lidé skutečně myslí, ale o to, kdy se o tom píše v médiích.

Obávám se, že manipulace veřejnosti je přinejmenším stejná jako za minulého režimu. Rozdíl je v tom, že tehdy byla propaganda tak amatérská, že jí věřili jen ti naivní. Dnes štafetu převzali profesionálové a lidé jsou dokonale "hypnotizováni". Málokdo si připustí, že je denně manipulován, málokdo vynaloží úsilí, aby se v tom dokázal orientovat. Do doby, než prohlédneme, zůstáváme nesvobodni.

Naše společnost bude pokračovat (dokud to půjde) v otevírání očí a v odkrývání skutečnosti, jaká je.

Marian Páleník, 13. 4. 2010

Hlasovat můžete ZDE