Bobři útočí
ve virtuální realitě českých médií Na semináři Přátel přírody Alternativa pro Labe mě v obecenstvu zaujala velmi povědomá tvář. Pán si celou dobu něco horlivě zapisoval do velkého tlustého bloku a já si lámal hlavu, odkud ho tak dobře znám. Po skončení semináře se dotyčný jal družně hovořiti s p. Skalickým (ODS), jenž byl tehdy pověřen řízením Ředitelství vodních cest (ŘVC - investor jezů na Labi), a mně došlo, že známá tvář patří slavnému panu Vávrovi. Tomu Vávrovi, který roky uváděl zprávy na Železného Nově. Později byl tedy najat pro pana Skalického jako jeho mediální poradce a byl, jak jinak, placen z našich daní.
Že si ŘVC najímá mediální agentury na "vylepšení image", je veřejným tajemstvím již dlouho. Zajímavé je, že daňový poplatník nemá prakticky šanci znát také výstupy těchto agentur, ačkoli jsou to jeho peníze, za něž je mediální agentury plodí. Jelikož se ŘVC nikde nechlubí, za co mediálním agenturám platí, udělám to za něj.
Rukopis mediální agentury lze rozpoznat ve "zprávách", podle nichž například "Bělorusko trápí útoky agresivních bobrů. Mají na kontě první oběť".
Ne. Nedělám si legraci. To je skutečně titulek v nejserióznějších českých novinách. (Podepsán pod ním je pán, který vystudoval politologii a specializuje se na politiku Ruska, Polska apod. O tom, kdo je skutečným autorem "článku", si lze myslet své. Stejně jako o tom, co vedlo tohoto "novináře" k tomu, že se podepsal pod takovýto "článek".)
Vypadá to, že pánové Skalický, Dlouhý, Šlouf, Foldyna a další patrně spatřují v Bělorusku svůj vozr. Tam oligarchům do bohatnutí jistě nekecají nějací ekoteroristé.
Jaká je tedy (nepohodlná) pravda? Bobr přírodě neškodí, ale naopak jí prospívá. Je to mimořádně plaché noční zvíře, které se přes den třese hrůzou z člověka ve své podzemní noře. Většinu času, kdy se bobr odváží ven, se zdržuje ve vodě, přičemž neustále velmi ostražitě sleduje své okolí, zda mu nehrozí nějaké nebezpečí. Na souš se odváží, až když si je jistý, že široko daleko není žádný homo rapiens - nejstrašnější predátor všech dob.
Podobně jako jednou za čas spadne meteor, potkají se tu a tam i člověk a bobr „tváří v tvář“. V 99,9 % případů se dá bobr na okamžitý a střemhlavý úprk nejkratší cestou do vody.
Ano, jednou za 100 let dojde k naprosto kuriózní situaci, kdy se jeden ze 100 tisíc bobrů potká s jedním ze 100 miliónů lidí, současně vede nejkratší cesta k vodě „skrz“ člověka, současně dotyčný dostane nápad bobrovi neuhnout, současně vyvolá v bobrovi pocit, že na něj útočí, takže jej bobr v_SEBEOBRANĚ opravdu kousne a současně se bobr neúmyslně trefí do tepny na noze, takže dotyčný vykrvácí.
Pokud k této situaci opravdu došlo a „někdo“ z ŘVC si to nevymyslel, což se mi jeví jako mnohem pravděpodobnější, pak pravděpodobnost, že mne zabije řidič, když budu přecházet na zelenou po přechodu, je asi milionkrát vyšší. (Při dopravních nehodách zahyne jen v ČR každý rok tisíc lidí. V_USA je ročně na silnicích zabito 32 000 lidí, v Indii 140 000 lidí.)
Udělat ovšem z jedné naprosto nešťastné náhody závěr o jakési agresivitě bobrů? Těžko si představit něco absurdnějšího.
Když se obrátíme na vydavatele oněch nejserióznějších novin s žádostí o dementi, můžeme se vsadit, že nám ani neodpoví. Účel přece světí prostředky. A když jim mediální agentura, jak jinak než z našich daní, zaplatí, zveřejní jistí „novináři“ cokoli.
P. S. Mám za to, že stejný původ má i "zaručená" zpráva o jakýchsi pirátech na Dunaji, kteří mají v Rumunsku přepadávat říční lodě. Podepsán pod ním je stejný "autor". Procento pravdivosti článku je stejně blízko nule jako u toho o agresivních bobrech. Na Dunaji prostě žádní piráti nejsou, nehlídanou nákladní loď stejně rychle vykradou třeba v Podmoklech nebo v Loubí; nejserióznější deník o tom ale článek s titulkem "Na Labi v Děčíně řádí piráti" zatím nevydal.