Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

ZÓNY
O zónách Tisk. zprávy Média o zónách

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


88
ne


545


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Nová průmyslová zóna v Podkrušnohoří! Tentokrát u Knínic
Obří areál u Žďárku na Ústecku dostal poslední výjimku z ochrany druhů (MFDnes)
Ústecký kraj posvětil stavbu logistického centra u Žďárku (Deník)
Obří haly u Žďárku jsou zpět! (Deník)
Obří haly ve Žďárku? CPI je může kdykoli postavit, má certifikát (Deník)
Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
V Knínicích připravují žalobu (Deník)
K poškození půdy u Žďárku už by nemělo dojít (Deník)
Společnost CPI prohrála další bitvu o Žďárek (Deník)
Kvůli ničení přírody hrozí policejní vyšetřování (Deník)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


ZÓNY > Tisk. zprávy > Stavební úřad Libouchec dal zelenou zóně smrti u Žďárku
18.7.2008

Přátelé přírody nesouhlasí s územním rozhodnutím pro „park“ Žďárek 


Stavební úřad Libouchec (pan Trnka) vydal souhlasné rozhodnutí o umístění stavby Park Žďárek, Přátelé přírody, o.p.s. s tím nesouhlasí.

Na rozsáhlé ploše mezi obcemi Žďárek, Žďár, Malé Chvojno a Knínice u Libouchce může podle názoru Stavebního úřadu v Libouchci vyrůst 12 plechových hal o ploše 22 hektarů obklopených asfaltem o ploše 11 hektarů.

Ačkoli většina občanů Žďárku, jichž se záměr zcela bezprostředně týká, záměrem nadšená není, vedení Libouchce k tomu nepřihlíží. V roce 1999 obecní zastupitelstvo schválilo Územní plán, jehož součástí jsou i velkoryse pojaté „obchodně“ průmyslové „zóny“ na zemědělské půdě. Nyní se chystá ještě několik dalších. (Žďárek II, Knínice I, Knínice II.)

„Díky tomu, že zde ustala intenzivní zemědělská činnost, příroda si oddechla a začala se vzpamatovávat,“ vysvětluje ředitel obecně prospěšné společnosti Přátelé přírody Marian Páleník. „Na první pohled vypadají louky jako bezcenné, ale ve skutečnosti se sem začíná vracet život. Nejde jen o chráněné druhy živočichů, ale především o charakter krajiny, o to, že jsou lidská sídla obklopená volnou krajinou, kterou se lze volně pohybovat a kterou lze vnímat jako pozitivní estetický zážitek. To je na ní právě nejcennější.

Přístup vedení obcí je ovšem těžko pochopitelný. Své bohatství v podobě volné krajiny pokládají za bezcenné a obrazně řečeno, mohou tak dlouho vyměňovat, až jim jako v té bajce zůstane jehla, kterou ztratí.

Je nad slunce jasnější, že haly, každá velká jako několik fotbalových hřišť, by byly drastickým zásahem do krajinného rázu a zcela by znehodnotily rekreační potenciál,
Lidově řečeno, ten záměr je prostě hnusný. Architektonicky absolutně nezapadá do současného typu zástavby okolních obcí.“

Kromě toho by měl „park“ negativní dopady na místní klima, protože zeleň pohlcuje 7× více energie ze slunečního záření než plechové střechy a asfalt. Zatímco zeleň své okolí ochlazuje a zvlhčuje, zpevněné plochy ho vysušují a ohřívají.

„Místní lidé se mají nač těšit,“ pokračuje Páleník. „Přátelé přírody nabízejí občanům postižených obcí svou pomoc, a když nepočítám starosty obcí, zatím se setkáváme většinou s vstřícností.“

Tři areály „parku“ Žďárek mají sice zachovat asi 20 hektarů zeleně, ale mají být oploceny (4,8 km plotu), čímž na ploše 40 hektarů vytvoří v podstatě mrtvé - přírody-prosté - zóny. Podle Přátel přírody přesnější výraz pro tyto průmyslové zóny zní „zóny smrti“.

Marian Páleník
ředitel společnosti
Přátelé přírody, o.p.s.


V Ústí nad Labem, 18. 7. 2008

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign