Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

ZÓNY
O zónách Tisk. zprávy Média o zónách

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


88
ne


548


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Nová průmyslová zóna v Podkrušnohoří! Tentokrát u Knínic
Obří areál u Žďárku na Ústecku dostal poslední výjimku z ochrany druhů (MFDnes)
Ústecký kraj posvětil stavbu logistického centra u Žďárku (Deník)
Obří haly u Žďárku jsou zpět! (Deník)
Obří haly ve Žďárku? CPI je může kdykoli postavit, má certifikát (Deník)
Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
V Knínicích připravují žalobu (Deník)
K poškození půdy u Žďárku už by nemělo dojít (Deník)
Společnost CPI prohrála další bitvu o Žďárek (Deník)
Kvůli ničení přírody hrozí policejní vyšetřování (Deník)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


ZÓNY > Média o zónách > Projekt CPI nebudí důvěru, přesto se realizuje (Deník)
10.12.2008

Projekty CPI nebudí důvěru, přesto se v Ústí realizuje


Navzdory slibu, že obří a plevelem zarostlá díra před Hraničářem zmizí, stále se zde nic neděje. Obnovení parkoviště, jak se zdá, je v nedohlednu.

Společnost CPI, jež tu původně chtěla postavit multifunkční CPI City center, zrušení stavby omlouvá celosvětovou finanční krizí. Společnost CPI byla domluvena s bankou na poskytnutí úvěru. V současné krizi však banka požaduje duplicitní spoluúčast. A na to nemá společnost peníze. Ještě než ovšem krize začala plnit přední stránky deníků i hlavní vysílací časy, představitelé investorské společnosti oddálení výstavby omlouvali potížemi se získáním dodavatele.

Dnes se ovšem k CPI, kromě banky, obrátili zády také potencionální nájemci. „Bez jejich účasti je realizace podobně rozsáhlých projektů obtížná, rozhodli jsme se stavbu multifunkčního komplexu dočasně odložit a vyčkat na příznivější podmínky,“ uvedla nedávno mluvčí CPI Michaela Winklerová.

Společnost tedy ústeckému primátorovi Janu Kubatovi (ODS) přislíbila, že když nedostane na stavbu finanční prostředky, nechá staveniště zavézt a na vlastní náklady vybuduje asfaltové parkoviště. „Je pro nás nepřijatelné, aby tam zůstala díra než pomine krize. Což může být klidně i za dva roky,“ sdělil k tomu před časem Kubata a dodal, že CPI se nejpozději do března příštího roku rozhodne, zda bude stavět.

Nepovedená investice ovšem není jedinou kontroverzní stavbou na Ústecku pod taktovkou CPI. K těm patří i CPI Park Žďárek. Což je vlastně obří logistické centrum o dvanácti obřích halách, větších než fotbalové hřiště. Pozemky, kde má centrum vzniknout, odkoupilo už začátkem 90. let Družstvo Land, jednoho z nejbohatších Čechů, Radovana Vítka. Tedy v době, kdy se ještě přesně nevědělo, kudy vlastně povede nově plánovaná dálnice D8. Právě kvůli blízkosti dálnice zde chce CPI stavět.

CPI je ovšem spojeno také s nejasnou situací okolo stavby paroplynové elektrárny v Úžíně. Ne všechny pozemky v areálu bývalé Tlakové plynárny Úžín totiž vlastní ČEZ. Přitom právě tyto pozemky jsou uvedeny ve stavebním povolení, které ČEZ koupil spolu s projektem paroplynové elektrárny za přibližně 50 milionů korun.

CPI Land Development, jejíž majetková provázanost opět vedla k obchodní říši jednoho z nejbohatších Čechů Radovana Vítka, zde vlastní přes 120 tisíc metrů čtverečních. Pozemky firma získala od tlakové plynárny. Cenu ale odmítla uveřejnit.

„Je to interní věc. CPI Land Development však za několik let nakoupila pozemky za stovky milionů,“ řekl k tomu člen představenstva CPI Josef Štolba. Cena těchto pozemků poroste. Stát totiž zaplatí 800 milionů za sanaci zdejší ekologické zátěže.

Pravdou ovšem zůstává, že Radovan Vítek prodal velkou část podílu v CPI britským finančním rodinám Charbitů a Jooryů z Velké Británie.

Společnost CPI je ovšem také spjata s další firmou, jíž veřejnost na Ústecku vnímá jako rozporuplnou. A to s akciovkou Spobyt, která je obviňována z účasti na údajně nepříliš čisté druhé vlně privatizace. V té době totiž byl v zastupitelstvu centrálního právě Josef Štolba (ODS), který zároveň seděl v představenstvu společnosti Spobyt. Firmě je vyčítáno, že se špatně stará o své domy a kritizována je i přemrštěná, přibližně stotisícová nevratná kauce, jíž požaduje, pokud si u ní chcete pronajmout byt.

Zatím posledním skandálem, se kterým je Spobyt spojován, je problém s ubytovnou Modrá na Střekově v Purkyňově ulici.Ubytovna totiž společnosti patří a pouze ji pronajímá. Pronajatou ji má Lea Anderlová.

Místní lidé si stěžovali na nekalé živly, které zde jsou ubytovány. Střekovská radnice ročně eviduje desítky stížností na hluk, nepořádek nebo kriminalitu v okolí problémové ubytovny. Z ubytoven se prý často rekrutují i gangy mládeže, které terorizují okolí.

Starosta Střekova Vlastimil Žáček (ODS) řekl, že dal vlastníkovi několik podnětů k tomu, aby současnou situaci co nejdříve napravil. Na poslední kontrole zde totiž orgány státní správy a policie zjistily, že ubytovna je přeplněná, neodpovídá požárním a hygienickým předpisům a další.

Mluvčí Spobytu Michaela Winklerová pak uvedla, že nedostatky společnost napraví.

Janni Vorlíček, 11. 11. 2008, Ústecký deník

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign