K prosazení jezů bohužel jejich zastánci neváhají sahat k vysloveným lžím.
V Senátu Milan Šimonovský ve svém projevu uvedl: "V roce 1997 byl objeven drobnokvět pobřežní, tzn. že to byla jejich námitka, že se nedá nic dělat, protože ten drobnokvět pobřežní je čistě chráněný. Mezitím se už rozmnožil na dalších nádržích, třeba Střekovské, takže už je z toho plevel, ale je to věc, kterou neumím posoudit, jak říkám, nemám humanitární vzdělání." (Originál ZDE.)
Jaká je pravda? 1) O výskytu drobnokvětu pobřežního na Labi se ví "odjakživa", rozhodně nebyl objeven v roce 1997. 2) Drobnokvět se "nerozmnožil" na dalších nádržích (a už vůbec ne na střekovské). 3) Z drobnokvětu není plevel, ale dál je velmi vzácný a proto zůstává zařazen v kategorii kriticky ohrožených druhů. Nemluvě o tom, že se Milan Šimonovský plete i v onom humanitním vzdělání. Přírodovědci zpravidla nemívají humanitní vzdělání. :o)
Vše se dá velmi snadno ověřit jedním dotazem. Těžko lze věřit tomu, že bývalý ministr Šimonovský nevěděl, že říká úplné hlouposti.
Začátkem roku 2004 pak Milan Šimonovský (v Senátu) prohlásil: "...v letošním roce bude na německém území vodní cesta do hloubky 1,6 metru, tzn. plavidla 1,4 metru mohou bez obavy jezdit."
Jaká je pravda? 1) Po bezmála 3 letech (koncem roku 2006) máme pouze od německé strany slib na dosažení hloubky 1,5 metru hloubky (tedy ponoru 1,3 metru). 2) Tento slib nemá žádný termín a týká se tedy blíže neurčené budoucnosti.