Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

JEZY
Plavební stupeň Děčín Příběh Labe Lži a demagogie o jezech Osoby a obsazení Koupání v Labi Média o jezech

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


539


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Mýtus zvaný AGN
Splavnění Labe? Lež jako věž
Civilizovaní lidé v rezervacích nestavějí (Deník)
Známe příjmy ředitele ŘVC a jeho zástupce. Za co si je platíme?
Lídři trousili moudra o splavňování splavněného Labe
Dokumentace EIA Plavebního stupně Děčín potřetí vrácena
Přátelé přírody: Jez netřeba, stačí nové lodě (Deník)
Příprava VD Přelouč se vrací o 20 let zpátky
Chcete dostávat 10 let 10 miliónů denně? Prosaďte jezy na Labi
Proč rezignoval posudkář Bajer?
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


JEZY > Osoby a obsazení > Tajemný Martin Baier (Týden)
8.12.2006

Velké oči vsetínského střelce 


Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek se už vidí ve funkci předsedy KDU-ČSL. Přinejmenším se tak někdy chová. Jeho pozice ale nemusí být úplně jednoznačná: při strmé cestě vzhůru udělal několik chyb. Patří k nim schůzky s Paroubkem za účasti záhadného byznysmena Martina Baiera.

Vsetínský starosta a nově zvolený senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek je v Praze poslední měsíc jako doma. Tři sta šedesát kilometrů z Beskyd do hlavního města urazí i několikrát týdně: poté co odsunul Romy z centra Vsetína, vyhrál všechny možné volby a následně ohlásil kandidaturu na šéfa lidovců, je o něho mezi novináři a politiky velký zájem.
O Čunkově budoucnosti rozhodne tato sobota, kdy se křesťanští demokraté sjedou do Brna k volbě nového předsedy. Výsledky konference mohou být zásadní pro celou zemi; nový šéf může stranu odpoutat od spojenectví s ODS pod vedením Mirka Topolánka a přiblížit ji ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem.
Je proto přirozené, že žádné z Čunkových pražských setkání nevzbudilo tolik zájmu jako posezení s expremiérem. Ohradilo se proti tomu i lidovecké předsednictvo. Schůzek se odehrálo několik a oba hlavní aktéři tvrdí, že se jen chtěli poznat. Nezvykle působí už to, že Paroubek a Čunek o obsahu schůzek, které proběhly bez vědomí šéfů KDU-ČSL, zarytě mlčí. Podle informací, které má TÝDEN k dispozici, nemuselo jít o zcela nevinné hovory. Minimálně jedné schůzce byl totiž přítomen Martin Baier, tajemná postava politických kuloárů.
"Byl tam, to je pravda. Ale já ho nepozval," odpovídá vyhýbavě Jiří Čunek. Přiznává ovšem, že se s Baierem zná dva nebo tři roky. Potkali se na ministerstvu životního prostředí. Jako by se na zmíněné schůzce Baier ocitl nedopatřením: nepozval ho Čunek, ale ani předseda ČSSD. Paroubek po své mluvčí vzkázal, že si "není vědom, že by byl na schůzce pan Baier". Stručný je i sám Baier: "Já jsem tam nebyl." Jak je ale možné, že Čunek a další tři lidé ze sněmovny TÝDNU potvrdili, že se schůzky účastnil? "No comment," prohlásil Baier a zavěsil telefon.

Katarský emisar

Najít jméno nebo dokonce snímek Martina Baiera v tisku je téměř nemožné; snaží se důkladně držet v pozadí. O to větší vliv zřejmě má. Léta fakticky ovládal lidovecké ministerstvo životního prostředí, velmi dobré kontakty měl také na resortu zahraničí. Možná i kvůli tomu se v řadách KDU-ČSL netěší zrovna dobré pověsti.
Putování pětatřicetiletého Baiera ministerskými chodbami je lemováno nejasnostmi, jisté však je, že se přiblížilo několika zajímavým kauzám. Zásadní roli hraje jeho blízký vztah k bývalému ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi (KDU-ČSL). Baier v úřadě sice nikdy nezastával placenou funkci, neoficiálně tam ale s Ambrozkem vládl. "Když byl ministr na zahraniční cestě, Baier nám párkrát zadával práci," svěřil se TÝDNU někdejší vysoce postavený úředník resortu, který si ale nepřál být jmenován. Navíc společnost Star, v níž byl Baier až do listopadu 2005 předsedou představenstva, spolupracovala s ministerstvem na projektu výstavby jezů na Labi. Baierovo jméno zmiňují také kritici neprůhledné zakázky na sanaci nebezpečného odpadu ze Spolany za 2,7 miliardy korun. Na jeho aktivity si dokonce v roce 2003 u tehdejšího šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska stěžoval jeden z vysoce postavených manažerů chemického průmyslu.
Nemusí jít ale vždy o byznys kolem životního prostředí. Když se TÝDEN zeptal bývalého mluvčího ministerstva spravedlnosti, kdo pomáhal dojednat vydání katarského prince, neřekl sice Petr Dimun žádné jméno, ale jeho odpověď naznačuje mnohé: "Byl to člověk, který dříve spolupracoval jako poradce s ministry zahraničí a životního prostředí. Nebyl důvod mu nevěřit, jeho návrhy vždy potvrdil ministr zahraničí." Na konci minulého týdne nebyl exministr Cyril Svoboda k zastižení. Není bez zajímavosti, že jak Svoboda, tak Libor Ambrozek patří před lidoveckým sjezdem k zastáncům Čunkova zvolení do čela KDU-ČSL. …

Pozn. PP: Výňatek článku týkající se poradce bývalého ministra životního prostředí Libora Ambrozka.

Vyšlo v časopise Týden, č. 49/2006
Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign