Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

JEZY
Plavební stupeň Děčín Příběh Labe Lži a demagogie o jezech Osoby a obsazení Koupání v Labi Média o jezech

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


536


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Mýtus zvaný AGN
Splavnění Labe? Lež jako věž
Civilizovaní lidé v rezervacích nestavějí (Deník)
Známe příjmy ředitele ŘVC a jeho zástupce. Za co si je platíme?
Lídři trousili moudra o splavňování splavněného Labe
Dokumentace EIA Plavebního stupně Děčín potřetí vrácena
Přátelé přírody: Jez netřeba, stačí nové lodě (Deník)
Příprava VD Přelouč se vrací o 20 let zpátky
Chcete dostávat 10 let 10 miliónů denně? Prosaďte jezy na Labi
Proč rezignoval posudkář Bajer?
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


JEZY > Média o jezech > Zastánci jezů zneužili školy (LN)
27.3.2006

Zastánci jezů zneužili školy 


Děčínské děti měly nakreslit logo sporného vodního díla na Labi. Část škol to pobouřilo.


DĚČÍN Na děčínských základních školách právě probíhá neobvyklá výtvarná soutěž. Děti mají nakreslit logo, které se pak bude používat v souvislosti s jezem na Labi.
Hlavní cenou pro vítěze je výlet lodí z Děčína na Slapy. Všichni ostatní školáci, kteří do soutěže pošlou svůj obrázek, se podle organizátorů mohou těšit na "zábavné a sportovní odpoledne".
Soutěž vymyslelo Ředitelství vodních cest a děčínská radnice. Oba úřady stavbu jezů dlouhodobě podporují. Projekt přitom už deset let provázejí pochybnosti a vláda o něm dosud nerozhodla. Kritizuje ho mimo jiné i ministerstvo životního prostředí.
Do soutěže se zapojilo devět z jedenácti děčínských základních škol. "Nezúčastnili jsme se. O jezech děti učíme z různých úhlů pohledu a nechtěl jsem, aby se k tomu tímto způsobem vyjadřovaly," řekl ředitel základní školy Na Stráni Vít Průša. Soutěž se ale nelíbí ani školám, které se do ní zapojily.
"Zaštítila to radnice, takže jsem v tom neviděla nic špatného. Teď si ale myslím, že zneužili děti pro své politické záležitosti," říká Olga Křivohlavá z vedení děčínské základní školy Komenského.
Starosta Děčína Vladislav Raška na soutěži nevidí nic divného. "Šlo nám jen o to, aby děti nakreslily, jak si vodní dílo na Labi představují. To je vše," říká Raška. Podle něj o nějakém "zneužití dětí" nemůže být řeč. "Nebyl tam žádný motiv zneužívat dětskou mysl. Pokud ale někdo se stavbou jezu nesouhlasí, ani se nedivím, že přijde s takovým příběhem," říká Raška.
Šéf Ředitelství vodních cest Miroslav Šefara se s LN o soutěži vůbec nechtěl bavit a po první otázce položil telefon.
Hezký, barevný, veselý jez
Podle Erika Šidláka, který se zabývá komunikačními strategiemi, ale oba úřady školáky soutěží jednoznačně zneužili.
"Dítě takovou věc nedokáže posoudit z odborného hlediska. Kreslí obrázek a dá do toho jen svou emoci," říká Šidlák.
Podle něho organizátoři určitě vyberou ten nejbarevnější a nejpozitivnější obrázek. "Na veřejnost to potom bude dělat dojem, že když ten projekt děti vidí takhle hezky, nemůže to být přece až tak špatný projekt," říká Šidlák.
***
Jak to vypadá s jezy na Labi
Před rokem se vláda dohodla, že se na Labi postaví jen jedno zdymadlo místo dvou. Na projekt teď ale probíhají odborné posudky a dosud není jasné, jestli jez v Děčíně vyroste. Proti jezům se staví ministerstvo životního prostředí a ekologové. Pro jsou ministerstvo dopravy a řada severočeských politiků.
JANA MACHÁLKOVÁ
25. března 2006, Lidové noviny, str. 4


Namaluj spalovnu


Děti se ve školách nesmějí učit, že kdo platí, má pravdu


KOMENTÁŘE LN
Asi nikomu by se nelíbilo, kdyby děti ze školy nosily zadání: namalujte, jak pěkně by vypadalo úložiště vyhořelého jaderného paliva. Nebo: nakresli, kde všude bychom mohli za městem postavit spalovnu odpadu nebo skládku. Taková zadání by spolehlivě pobouřila nejen rodiče, ale i učitele, kteří jsou k přáním radnic obvykle povolní.
Když v Děčíně žáci vymýšleli logo pro ještě nepostavená, nepovolená a především problematická vodní díla na Labi, iniciátoři téhle "soutěže" rádi zapomněli na to, že stavba je současně výsostně politickým tématem - a politická agitace na školy rozhodně nepatří.
Další rozměr kauzy je poměrně obludný či groteskní, záleží na letorě. Mají se děti ve škole za slíbenou odměnu učit mít rádi něco, čeho se podstatná část společnosti bojí a budí to její odpor? Stěží. I proto, že věříme, že by se našel movitý sponzor, který by prostřednictvím dětí indoktrinoval i rodiče, třeba v tom, že se nám "vyplatí" proměnit severní Čechy v jeden veliký povrchový důl.
Mají být děti nástrojem propagandy různých lobby i ve školách? V Děčíně se domnívají, že ano. Nesmějí se pak ale divit tomu, že se najdou spoluobčané, kteří za pár korun proměňují svůj kraj ve skládku německého odpadu.
Martin Zvěřina
25. března 2006, Lidové noviny, str. 2

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign