Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


537


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Nepřehlédněte


Nejnovější krátké zprávy
Zobrazeno 111 - 120 z 176

Vzad 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Vpred

Přátelé přírody navrhují Koalici proti paroplynové elektrárně v Úžíně

23.3.2008 Přátelé přírody navrhují Koalici proti paroplynové elektrárně v Úžíně


Přátelé přírody, o.p.s. se otevřeným dopisem obracejí na odpůrce paroplynové elektrárny, kterou chce ČEZ postavit v ústeckém Úžíně s návrhem vytvořit koalici pro společný postup. (Viz příloha.)

ČEZ vlastní stavební povolení na výstavbu elektrárny na plyn z roku 1996. Plynové elektrárny jsou na jedné straně vítány jako alternativa k hnědouhelným elekktrárnám, na druhé straně se značná část veřejnosti domnívá, že by se v Ústeckém kraji již neměly zřizovat další zdroje emisí.

Výhrady jsou především k umístění paroplynové elektrárny do Úžína na návětrné straně Ústí nad Labem. Odpůrci tohoto záměru upozorňují mimo jiné na to, že ČEZ nehodlá uzavřít žádnou hnědouhelnou elektrárnu v Ústeckém kraji a proto lze očekávat, že elektřinu vyrobenou v Úžíně bude vyvážet.

Podle odpůrců záměru se vedení města staví k projektu liknavě, pochybnosti vzbuzuje zejména skutečnost, že Magistrát města prodlužoval platnost stavebního povolení celých 12 let. Investor přitom oznámil, že má v plánu projekt změnit (z 220 MW na 400 MW) a dal najevo, že by ignoroval i výsledky případného referenda.

Příloha - OTEVŘENÝ DOPIS

Vážené a vážení,

obracím se na Vás s návrhem na vytvoření koalice odpůrců elektrárny v Úžíně.
Smyslem koalice by podle mých představ mohla být koordinace aktivit mající za cíl zabránit umístění paroplynové elektrárny do Úžína.
(Dedukuji, že pokud by PPE byla alokována např. do Znojma, že by vůči tomu odpor v Ústí nad Labem nebyl. Proto používám spíš formulaci "nesouhlas s umístěním" než "nesouhlas s PPE".)
Tzn. rozdělení práce, aby nedocházelo k zbytečnému zdvojování nebo ztrojování aktivit na úkor jiných potřebných činností. Také platí, že víc hlav víc ví. Vzájemná výměna informací a zkušeností může znásobit efekt. Za naši o.p.s. nabízím 12-leté zkušeností s vedením kampaní, s organizací místního referenda atd., kontakty na právníky, zasedací místnost a člověka na část úvazku.

Pokud se najde vůle ke vzniku této koalice, mohli bychom se domluvit na prvním setkání, kde bychom mohli projednat další kroky. Předběžně navrhuji úterý 1. 4. 2008. (Výhodou tohoto termínu by byla možnost svést příp. krach jednání na apríl :o)

Za sebe např. vidím jako užitečné konzultovat s právníky možnosti postupu. Na jedné straně má investor platné stavební povolení, na straně druhé ale oznámil, že hodlá projekt změnit. Může se s tím něco dělat. Atd.

Obracím se na všechny (subjekty), o nichž jsem se z médií dozvěděl, že vystupují proti umístění PPE do Úžína. Pokud jsem někoho neoslovil, nebyl v tom záměr, a souhlasím, aby se k případné koalici přizval.

Předem Vám děkuji za zvážení tohoto návrhu a za Vaše reakce.

S přáním příjemného dne a Velikonoc

Marian Páleník
ředitel společnosti
Přátelé přírody, o.p.s.
V Podhájí 35
400 01 Ústí nad Labem

Rozdělovník:
OVV ČSSD (?)
MO SZ (p. Oslej)
SZSP (p. Jelínek)
OLÚ (p. Veselý)
představitelé 3 petičních iniciativ (p. Fišerová, p. Jelínek a p. Lipert)

Tento dopis, prosím, považujte za otevřený.

Průzkum veřejného mínění v oblasti ŽP

18.3.2008 Soubor si můžete stáhnout v rubrice "Soubory ke stažení" (vpravo dole na těchto stránkách), resp. na adrese prateleprirody.cz/kestazeni&id=24

564 miliard

9.3.2008 Podle posledního čísla časopisu Respekt se má v ČR do staveb silnic a dálnic v příštích 6 letech investovat 564 miliard korun.

Dopis redakci Práva. Nebýt jezu, nemusel by být rybí přechod

9.3.2008 Dobrý den,
rád bych reagoval na Váš článek ve včerejším Právu o vodní elektrárně Střekov, konkrétně na tvrzení, že elektrárna zajišťuje nejen výrobu elektřiny a ponor pro lodě, ale i rybí přechod. Lehce se to podobá známé zprávě TASS o tom, jak byl Brežněv druhý, kdežto Nixon až předposlední. (Pokud neznáte: Nikdo jiný nezávodil.)
Rybí přechod je na střekovské hrázi jen proto, že rybám stojí v cestě překážka. Vydávat tedy rybí přechod za výhodu elektrárny je, promiňte absurdní.
Když ichtyologové dělali pokusy a rybám umístili vysílačky, z 50 sledovaných jedinců rybí přechod překonalo celkem nula. (Ano, ani jedna ryba přechod nenašla!) Přechod sice máme, ale většina ryb jej prostě nenajde a nebo nepoužije. Hráze dělají z Labe soustavu "rybníků", rybí přechody jsou snahou tento tristní stav trošičku zmírnit.
PR agentury ale dokáží divy. Kdyby článek nebyl podepsán, myslel bych si, že jde o placenou inzerci ČEZ.

S přáním příjemného dne

Marian Páleník
Přátelé přírody, o.p.s.
V Podhájí 35
400 01 Ústí nad Labem

Sledujte www.Prateleprirody.cz

Na vědomí:
2.500 členů o.p.s. Přátelé přírody
18.000 signatářů petice Proti jezům na dolním Labi

Zemřel Přítel přírody Ivan Dejmal

9.2.2008 S lítostí oznamujeme, že 6. února 2008 po krátké prudké nemoci zemřel ve věku 61 let Ing. Ivan Dejmal. (Pohřeb se koná v úterý 12. února 2008 ve 14 hodin v kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Praze 7.)

V sídle Přátel přírody proběhlo jednání o občanské elektrárně

1.2.2008 Dnes 1. února 2008 proběhlo jednání s panem Dvořákem z firmy SolWin o spolupráci s naší obecně prospěšnou společností. Bylo domluvena forma "investování" Přátel přírody, o.p.s. do fotovoltaické energetiky. Šlo by o účelovou půjčku na pořízení v první fázi cca 4 fotovoltaických panelů s tím, že později bychom mohli financovat další panely. Nezávazně byla také diskutována možnost případná instalace fotovoltaických článků na objektu, v němž sídlí naše o.p.s. Ta je ovšem podmíněna souhlasem jeho majitele, s kterým jsme o této možnosti zatím nejednali.
Marian Páleník, ředitel o.p.s. Přátelé přírody, 1. 2. 2008

Největší úspěchy Přátel přírody (rubrika Kdo jsme)

5.1.2008 Aktualizovali jsme článek Největší úspěchy Přátel přírody.
prateleprirody.cz/clanek-47

Nový člen správní rady

5.1.2008 Správní rada společnosti Přátelé přírody, o.p.s. na svém zasedání 28. 12. 2007 zvolila novým členem správní rady RNDr. Zdeňka Moravce, PhD. Jeho funkční období potrvá do 18. 2. 2009. Správní rada dále zvolila MUDr. Džamilu Stehlíkovou a Ing. Evu Tylovou členy správní rady na další (tříleté) období, tj. do 18. 2. 2011. Na další rok (do 18. 2. 2009) byli zvoleni předsedou Libor Brož a místopředsedkyní správní rady Ing. Eva Tylová. Usnesení správní rady naleznete v Souborech ke stažení (tlačítko vpravo dole).

Zástupce investora jezu odpovídá na kritiku Přátel přírody

29.11.2007 Odpověď na žádost Přátel přírody ( prateleprirody.cz/clanek-217 ):
Pane Páleníku,
naše jednání, kdy já a kolegové zastupují investora (ŘVC) probíhají korektně. Za vyjádření pracovníka MD můžeme asi tak jako Vy za vyjádření ministra ŽP k zpracovávané EIA.
Věřím, že naše jednání - spolupráce bude probíhat i nadále v dosavadním duchu.
S přátelským pozdravem
Ing Jan Vilikus

Další setkání se zástupcem investora jezů

22.11.2007 Ve středu 21. listopadu 2007 se v sídle Přátel přírody, o.p.s. uskutečnilo další ze setkání se zástupcem investora labských jezů - Ing. Janem Vilikusem z firmy Allowance, kterého se účastnil novinář z Ústeckého deníku Janni Vorlíček. Ten si vyslechl názory obou stran - zejména na možnost přizpůsobovat lodě řece. Zpráva z tohoto setkání by se mohla objevit v pátečním Ústeckém deníku.

Vzad 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Vpred

(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign